Gdzie należy zamontować jednostkę zewnętrzną pompy ciepła?
- Szczegóły
Pompy ciepła są obecnie najbardziej wydajnym systemem grzewczym i coraz więcej osób decyduje się na ich montaż. Aby działanie pompy było sprawne i bezawaryjne, jej instalacja musi być przeprowadzana przez fachowców. Nie wszędzie można bowiem założyć jednostkę wewnętrzną lub zewnętrzną. Dziś przyjrzymy się bliżej warunkom, które muszą być spełnione dla właściwego montażu zewnętrznej jednostki pompy ciepła.
Jaki jest wpływ skroplin na miejsce montażu?
Zewnętrzna jednostka pompy ciepła generuje skropliny i to ich obecność należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności. Zainstalowanie urządzenia minimum 30 cm ponad ziemią gwarantuje ich swobodny odpływ. Jeśli dla danego regionu charakterystyczne są duże opady śniegu, jednostka zewnętrzna powinna znajdować się nawet wyżej, by ewentualne zaspy nie blokowały wentylatorów. Należy też pamiętać, że skropliny będą się gromadzić pod urządzeniem – jeśli zostanie ono założone nad chodnikiem, przy ujemnych temperaturach wystąpi niebezpieczeństwo oblodzenia. Najlepiej, by pompa była posadowiona ponad gruntem, który będzie wchłaniał odprowadzaną wodę. Warto także przygotować w tym miejscu studnię chłonną.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Między ścianą budynku a jednostką zewnętrzną pompy ciepła należy zachować minimum 30-centymetrowy odstęp, który zapewni właściwy przepływ powietrza. Urządzenie można zamontować na betonowym cokole lub metalowej konstrukcji, natomiast lżejsze pompy (czyli takie o mniejszej mocy) nadają się także do powieszenia na ścianie. W przypadku pomp powietrze-woda typu split jednostka zewnętrzna nie może znajdować się dalej niż 4-6 m od jednostki wewnętrznej. Cicha praca jednostki pozwala na zainstalowanie jej w pobliżu okna sypialni. Warto pamiętać o tym, by zapewnić do niej wygodny dostęp na wypadek awarii.