Czym jest i jak działa rekuperacja?
- Szczegóły
Nowoczesne energooszczędne budownictwo oraz modernizacje, których celem jest minimalizacja strat energii, skłaniają się ku wielu rozmaitym rozwiązaniom. Jednym z nich jest rekuperacja. Czym jest i czy się opłaca?
Czym jest rekuperator?
Pośród rozwiązań dla każdego obiektu obok klimatyzatora można zamontować rekuperator, którego montaż świadczy firma HydroMax. Jest to urządzenie, które stanowi część z rozwiązań polecanych dla ekologicznego budownictwa. Bazuje ono na zjawisku, jakim jest rekuperacja. W największym uproszczeniu jest to odzysk ciepła. Bardziej szczegółowo polega ona na wymianie gazowej pomiędzy wnętrzem budynku a częścią zewnętrzną. Odprowadzane jest zużyte powietrze, a doprowadzane świeże. Jednak w klasycznym systemie wentylacji wygląda to tak, że ciepła mieszanka ulatuje, a w to miejsce dostarczana jest zimna, którą znów należy ogrzać, co generuje spore straty w energii. Rekuperator, który jest zasilany energią elektryczną pośredniczy w wymianie gazowej, jednak z powietrza zużytego pozyskuje ciepło, które od razu dostarcza do świeżego powietrza. W ten więc sposób wyprodukowana raz energia zwyczajnie wraca i nie dochodzi do strat, a to ogranicza koszty.
Kiedy warto zainwestować w rekuperator?
Zakup rekuperatora to bardzo dobry pomysł, który sprawdza się zawsze. Warto jednak pamiętać, że nie zastąpi on klimy, ponieważ nie chłodzi przestrzeni. Jednak w przeciwieństwie do wentylatorów, pracujących w zimie, nie generuje strat. Można więc śmiało przyjąć, że oba urządzenia mogą bez przeszkód występować ze sobą i współpracować dla zachowania komfortu użytkowników przestrzeni. Stanowi świetne uzupełnienie domów samowystarczalnych, opartych m.in. o fotowoltaikę (dająca darmową energię do jego zasilania), pompę ciepła czy ekologiczny piec. Jeśli chodzi o koszty związane z eksploatacją urządzenia, to w zestawieniu z klimatyzatorem jest on kilkukrotnie tańszy w użytkowaniu. Nie bez znaczenia pozostają wspomniane oszczędności w ogrzewaniu.