Co zrobić z zatkanym perlatorem?
- Szczegóły
Perlator to nakładka montowana na baterii lub słuchawce prysznicowej, która ma za zadanie redukcję zużycia wody. To sposób na tanie i wygodne oszczędzanie, dzięki tworzeniu podciśnienia w wypływającym strumieniu. Niekiedy dochodzi jednak do zatkania perlatora. Co warto zrobić w takim przypadku? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Dlaczego warto dbać o stan perlatora?
Perlator wpływa na komfort użytkowania kranu, a jednocześnie ma wpływ na ogólną higienę. Warto pamiętać, że zatkanie tego elementu świadczy o zanieczyszczeniach pojawiających się w instalacji wodnej. Taka sytuacja może być poważnym zagrożeniem, prowadzącym nawet do wtórnego zakażenia biologicznego.
Źle działający perlator może gromadzić bakterie, pleśń i osady. Dodatkowo nie wykazuje właściwej efektywności w napowietrzaniu wody i sprawia, że korzystanie z kranu nie jest komfortowe.
Co zrobić w przypadku zatkanego perlatora?
Co należy zrobić, kiedy zobaczymy niepokojące symptomy? Praktyka pokazuje, że jego czyszczenie nie jest trudne i przebiega w kilku krokach.
Po pierwsze należy odkręcić perlator od kranu np. przy pomocy klucza francuskiego. Następnie konieczne jest rozłożenie go na mniejsze elementy, czyli na sitko, pierścień i gwint. To pozwoli na wyczyszczenie całej konstrukcji.
Wszystkie elementy powinny być dokładnie opłukane pod wodą. Można użyć także delikatnego produktu czyszczącego, który usunie osad i bakterie. W przypadku większej ilości zabrudzeń pomocna może okazać się także niewielka szczoteczka. Na koniec perlator powinien być zamontowany tak samo, jak na początku.
Warto jednak dodać, że częste zatykanie się perlatora może świadczyć o kłopotach z instalacją wodą. W takiej sytuacji konieczne jest skorzystanie z pomocy fachowców – usługi hydrauliczne Bydgoszcz.